VOLBY? VOLBY! VOLBY…

 

Volby? Volby! Volby(1998)

exkluzivní rozhovor školního časopisu SPŠ stavební v Náchodě Arkáda s (dosud) nepříliš známým skladatelem, textařem, spisovatelem, kreslířem (ha, ha), “folkovým zpěvákem“ a učitelem Al dou Bianco.

 

R (redaktor Arkády): Máme na krku další svobodné volby. Mohu se zeptat?

AdB: Vy? Mě? Můžete!

 

R: Koho budete volit?

AdB: Asi takhle. Viděl jste nedávnou volbu Miss?

 

R: ???

AdB: Kterou z těch dvanácti krásných holek byste chtěl mít radši v posteli?

 

R: !!!

AdB: To je skoro jedno, že? Jenže, které z nich byste dovolil, aby za Vás rozhodovala o Vašem životě?

 

R: Aha…

AdB: Tak vidíte! A podobné je to i s našimi politickými stranami. Zvenku a podle řečí jsou k zulíbání a jedna hezčí než druhá, ale uvnitř? Uvnitř jsou všude “bývalí“ veksláci, estébáci a soudružští (nebojím se toho slova!) vrazi z KSČ. Jen udělejte za těmi roky bezpráví a zvůle tlustou čáru, když vám odrovnali třeba prarodiče, rodiče, bratry či sestry a vám znemožnili vzdělání a cestování! Ano, odpouštět je božské… No a dál jsou české politické strany plné nových i starých kariéristů, vychytralých manipulátorů, nemocných toužících po moci i nesoudných hlupáků. A teď volte! To je tedy vidět lépe do žen a melounů, než do našich politických stran.

 

R: Znamená to, že tedy volit nepůjdete?

AdB: No, tohle je v podstatě jediná svobodná volba, kterou občan této republiky má: Volit či nevolit, toť je, oč tu běží! I když… pokud volit nepůjdu, nebudu si ani moci zanadávat.

 

R: ???

AdB: Pokud chci kritizovat politiky, musím nějaké zvolit, jinak mohu tak akorát držet hubu a nadávat sám sobě. Když někoho zvolíte, máte (v demokratické společnosti, což u nás bohužel není a nejspíš ještě dlouho nebude!) právo za ním jít a říci mu: „Tak hele, já jsem tě volil, protože jsi sliboval udělat to a to anebo tamto, a ty si tu akorát klidně mastíš kapsu a zakládáš na sádlo a z toho, co jsi sliboval pro mě (občana) udělat, jsi neudělal vůbec, ale vůbec nic. Koukej začít pracovat nebo tě už příště nikdo z nás nezvolí!“ (Jenže to už bude dávno za vodou – pozn. red.)

 

R: Takže tedy volit?

AdB: Rozhodně. Aspoň máte možnost si oficiálně ověřit, jestli jste ještě pořád ten, co minule, nebo už dávno někdo úplně jiný. Už to je dost dobrý důvod. Ovšem díky složení straníků našich stran je těžké si vybrat, pokud jste úplně nezapomněli na to, co tu bylo před několika lety či desetiletími. Byla to taková malá cela, ač byla celá sametová

 

R: Hezky zpíváte (pozn. redakce – hit Ondřeje Hejmy), ale vraťme se k tématu. Koho tedy?

AdB: Já budu postupovat metodou vylučovací. Nejdřív si ujasním, které strany prostě volit nemohu. Hm, hm. A je to! Vyloučil jsem všechny strany, které do svých řad přijaly i nestraníky tak, aby se “bývalí“ soudruzi trošku zamaskovali. Také všechny strany, které se neustále hlásí k (třídnímu či rasovému) boji, ať už levou nebo pravou rukou. Dále všechny, které zklamaly už v předchozím volebním období…

A vidíte – už dávno nemám, co bych vylučoval. Naše milé strany totiž nebojují o splnění svých volebních programů, ale o státní příspěvek z daní všech, tedy i nás nestraníků, peníze od sponzorů, křesla v Parlamentu, Senátu a ve vládě. A jejich “politici“? Hrají malou domů a uklízejí, co se dá i nedá. Kdo může, ten se pakuje! Na úřadech bují taková korupce, o jaké se úředníkům v předchozím zkorumpovaném komunistickém režimu ani nezdálo, podvody připravují přímo lidé, kteří nám mají prostřednictvím zákonů zajistit slušné prostředí pro práci a život vůbec, organizovaný zločin přebírá za pomoci policistů a státních úředníků kontrolu nad našimi městy, zbylí policisté úspěšně likvidují záhonky konopí (či jiné nepovolené drogy), zatímco si lidé stále ničí zdraví kouřením a pitím, z čehož má stát na jedné straně obrovský zisk a na straně druhé neskutečné výdaje ve zdravotnictví. Pracující občané aby chodili žebrat, zatímco poslanci za platy, které si sami schvalují a které zřejmě nepodléhají regulaci, ani nechodí do práce a honí vlastní kšefty. A pokud na tyto jevy někdo poukáže, vrhnou se na něho “nezávislé“ (Ha, ha!) sdělovací prostředky jako supi. Prý politizujete drobné nešvary a nevidíte to důležité! Prostě jste i se svým selským rozumem vůl. Když se kácí les, lítají třísky. Ale proč mají ty třísky lítat stále z nás – malých, slušných, obyčejných a pro ty nahoře blbých lidiček, o které se začnou zajímat zase až před novými volbami?

 

R: A co byste, Mistře, doporučil našim mladým voličům pro nadcházející volby?

AdB: Asi jedno. Ptejte se svých rodičů, prarodičů i sousedů na doby dávno i nedávno minulé i současné, přečtěte si něco objektivního o padesátých letech, o roce 1948 či 1968, a hlavně: Používejte své mozky, svůj “selský“ rozum a své chuťové buňky. Zvolte si své pivo podle chuti a podle toho, jak vám je po jeho požití, a ne podle reklamy. Stejně tak postupujte i ve volbách! A hlavně vesele (Bude ještě hůř!) a optimisticky (Nevěříte?) s novou vládou do příštího tisíciletí! A nezapomeňte na to, co nám už před takzvanou sametovou revolucí v době “pěrestrojky“ připomínal Michal Tučný:

 

Starýho psa novým kouskům nenaučíš!

 

 

 

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *