ZBOUREJTE CELÝ KOSTELEC!

Zbourejte celý Kostelec!

Výňatek z rozhovoru Aleše Bílého s americkým architektem “new age“ vlny českého původu Albinem Zelenym při jeho nedávné návštěvě v Červeném Kostelci za “starým“ kamarádem ze studií.

AB: Ty, jako uznávaný  architekt, který spolupracuje třeba i s Frankem Gehrym, si také myslíš, že bourání několika z nejstarších budov Červeného Kostelce je v pořádku?

Ano! Já fandím všem, kteří se rozhodli bourat staré a nahrazovat je lepším novým!

AB: Takže souhlasíeš se zbouráním těch tří budov, o nichž se tu právě mluví?

Nejenom souhlasím, ale nezůstal bych jenom u těchto tří nezáživných stavbiček!

Zrovna tak budova pošty by měla jít dolů, protože po zbourání secesního domu č.p. 452 bude u silnice (pak už nepůjde o ulici) trčet jako ten váš slavný kůl v plotě či poslední zub v chrupu. A spočítej si, o kolik víc aut se pak vejde na nově zřízené parkoviště! Víš vůbec, kolik lidí pracuje na radnici a ve školách? A přece po nich nechcete, aby chodili do práce pěšky nebo se museli vláčet až od parkovišť u divadla nebo u Tepny – to se teď ovšem také solidně zvětší!

Ale když jsme u toho prostoru mezi školami, tak si myslím, že kdybyste se obrátili na Franka (Gehry – v Česku spolupracoval na Tančícím domě v Praze), určitě by vám sem za pár tisíc navrhl některou ze svých zmuchlaných plechovek od piva.

Ale pojďme dál. Ještě teď vidím děs v očích rodičů, kteří se pokoušeli zaparkovat u školky, když jsme tam vedli vaší Zojku. A přitom by stačilo, aby město koupilo Kafkovu vilu i s ateliéry a zbouralo je! Kolika rodičům malých prcků by tímto parkovištěm udělali městští radní radost! Možná by se mohla pro auta zabrat i školková zahrada – stejně děti dneska už nerady chodí ven.

A podívej se třeba na Sokolskou ulici, jak je podivně zvlněná, není tam kde pořádně zaparkovat, projíždět se tam dá jenom přískoky mezerami mezi parkujícími auty a propadlými kanály. A co si budeme povídat, architektonická úroveň většiny domů v ulici a jejich technický stav volají po zbourání celé ulice.

Nebo se podívej, jak kostel, který jenom zoufalá snaha o senzaci dává dohromady se stavitelem Dienzenhoferem, zabírá místo, kde by se krásně vyjímalo tolik potřebné parkoviště pro případné návštěvníky města. Stejně tak Kejzlarova vila je sice celkem zajímavým architektonickým výstřelkem architekta Gočára pro kapitalistického fabrikanta – vydřiducha, který kromě ní a dodnes sloužící továrny postavil také pěkně udržované bytové domy pro své zaměstnance, ale naprosto hloupě stojí úplně mimo město v místech, kam stejně nikdo nezavítá, a navíc přímo na místě, kde by se hodilo vybudovat parkoviště pro zaměstnance Batistu.

AB: Počkej, pane architekte, kdybychom ještě chvíli pokračovali, zbouráš nám celé město!

Vidíš, to je skvělé řešení! Dej si ho patentovat. Divím se, že tato převratná myšlenka ještě nenapadla ani městského architekta, ani městskou radu! Vždyť se to nejenom nabízí, ale přímo vnucuje! Nesmazatelně by se zapsali do dějin Červeného Kostelce!

Uvědom si, že po zbourání celého Kostelce půjde precizně vyřešit dopravní situace, nebude třeba vrážet peníze do údržby a oprav starých domů a toho prostoru, který tím získáte! Budete moci naproti Penny a Konzumu, které bych ponechal jako součást nového náměstí, postavit ještě Lídl a Albert a uprostřed mezi nimi obrovské parkoviště. A mohl by se pak zbourat už zbytečný kostel, protože chrám dnešního náboženství – nakupování – bude přímo na náměstí, na němž se mezi zaparkovanými auty budou setkávat přátelé, kteří se už dlouho neviděli, a vyprávět si o tom, kde mají co ve slevě a co dneska výhodně nakoupili. Ještě bych sem přihodil Mc Donald, nonstop bar s výherními automaty a nějakou cukrárnu a vašemu novému náměstí by už nic nechybělo.

AB: Panebože? To jako myslíš kompletně zbourat Kostelec? Do posledního domu?

Ano, vezměte si příklad třeba z města Mostu, které staré morálně i technicky vyžilé gotické domy nahradilo nádhernými novými paneláky, křivolaké středověké uličky precizně rovnými bulváry, nezapomnělo se ani na ultramoderní divadlo a dostatek parkovišť. Ano – zbourání starého a stavba nového Červeného Kostelce by se mohly stát místním ne uhelným, ale přímo zlatým dolem! Alespoň pro některé z vás…

 

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *